Kvalitní strava, adekvátní pohyb a dobrá nálada.

Transmastné kyseliny v potravinách – doporučení Evropské komise s tím snad konečně pohne

Tuk

Doporučení Evropské komise

Koncem roku 2015 vydala Evropská komise doporučení, na základě kterého by se měl snížit podíl průmyslově vyráběných tuků v potravinách. Doporučení se týká margarínů, které jsou vyráběny zastaralou metodou – hydrogenací. Takto vyráběné ztužované tuky obsahují transmastné kyseliny, které se podílí na zvyšování LDL cholesterolu a snižování HDL cholesterolu a přispívají tak k úmrtí na infarkt a mrtvici, způsobují cukrovku a vysoký krevní tlak. Pouhých 5 g takového tuku zvýší riziko ischemické choroby srdeční o 23 %.

Kde se stala chyba

Obsah transmastných kyselin na obale nemusí být uveden. A to díky evropské legislativě, podle níž smí být na obalu uvedeno jen to, co je vyjmenováno v zákoně. Transmastné kyseliny ze zákona omylem vypadly.

Výrobci používají nové technologie, ale

I když řada výrobců přešla na zdravější a modernější technologie výroby a dodává do obchodů tuky a margaríny s minimálním množstvím transmastných kyselin a většina margarínů určených k „mazání“ na pečivo je již bez nich, nemáme vyhráno (více o margarínech zde). Najdeme je totiž v tucích na pečení, smažení a fritování, v restauračních zařízeních, fast-foodech atd., v průmyslově vyráběných potravinách: v pečivu, čokoládě, zmrzlině, polevách, cukrovinkách, sušenkách, listovém těstě, sušených náhradách mléka (sojové mléko, ovesné mléko) obsahují je chipsy, popcorn atd.

Přečtěte si také o palmovém oleji zde.

Tip pro vás: Výrobci nejsou povinni uvádět na obalech obsah transmastných kyselin. Pokud budete kupovat výrobek na „mazání“ na pečivo, vybírejte takový, který to uveden na obale má. Obsah transmastných kyselin by měl být do 0,5 %.

Podělte se s námi o zkušenosti na FB: Můj talíř - andromenovyziva.cz.

Kategorie: 
sdílet

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti spamovacím robotům.

Další články

Rajče
14. Leden 2020 | Léčivé potraviny | Rajské jablko neboli rajče je plod rajčete jedlého (též lilek rajče), trvalky většinou pěstované jako jednoletka. Jejich pěstování není náročné a odměnou nám jsou plody, které pozitivně působí na naše zdraví. O pěstování rajčat a obraně proti plísni... Zobrazit celý článek.
Stévie s beruškou
21. Květen 2019 | Léčivé potraviny | Stévie sladká je tropická rostlina, která je zajímavá nejen kvůli své vysoké sladivosti (komplex sladivých látek), ale též kvůli léčivým účinkům.   Sladivost stévie Stévie obsahuje glykosidy tzv. steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě je prý 200... Zobrazit celý článek.
Kváskový chléb
24. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Co je tradiční kváskový chléb Kváskový chléb pekly naše babičky. Peče se pouze z přírodního kvásku, mouky, vody, soli a kmínu. Neobsahuje žádné droždí. Připravte si vlastní kvásek. Návod najdete zde. Recept a postup na pravý nehnětený kváskový chléb... Zobrazit celý článek.
Ředkvičky
4. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Ředkvička je kořen ředkve seté letní. Má štiplavou chuť díky hořčičným olejům. Tyto oleje chrání samotnou rostlinu před bakteriemi a plísněmi a stejně tak blahodárně působí i v našem těle. Co ředkvička obsahuje Hořčičné oleje a silice, vitamíny – C... Zobrazit celý článek.
Kajenský pepř
14. Březen 2019 | Léčivé potraviny | Na úvod je třeba zmínit, že název kajenský pepř je zavádějící, protože vlastně nejde o pepř, ale o druh velmi ostrých sušených chilli papriček. Český název pepř vznikl nepřesným překladem z angličtiny - pepper znamená jak pepř tak i papriku. Výraz... Zobrazit celý článek.

Stránky