Kvalitní strava, adekvátní pohyb a dobrá nálada.

Vlašský ořech – nejen pro duševní výkonnost a rovnováhu

Vlašský ořech je plod ořešáku královského, u nás hojně pěstovaného stromu. Vlašský ořech je chutnou a hlavně velmi zdravou potravinou, kterou s oblibou konzumovali již naši předkové.

Obsahuje zdravé tuky

Plod je velice výživný, neboť obsahuje cca 62 % tuků. Nejvíce si ho ceníme právě pro obsah zdravých tuků, zejména nenasycených omega-3 mastných kyselin, které pomáhají chránit srdce, chrání před kardiovaskulárními nemocemi, umí snižovat LDL cholesterol a zvyšovat HDL cholesterol, mají pozitivní vliv na záněty a normalizují zvýšený krevní tlak.

Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu

Vlašský ořech obsahuje lecitin, fosfor a vitamín B6, které jsou důležité pro nervovou soustavu, neboť zlepšují duševní výkonnost, posilují nervovou soustavu a mají pozitivní vliv na její rovnováhu. Proto jsou vhodné pro duševně pracující. Významné jsou pro lidi trpící stresem, podrážděností, depresí a nervovým vyčerpáním, tedy i pro ty, kteří se potýkají s projevy spojenými s menopauzou a andropauzou. Hrst ořechů denně, nejlépe jako součást snídaně či svačiny, může příznivě ovlivnit uvedené stavy.

Obsahuje antioxidanty

Výzkumy ukazují, že při konzumaci vlašských ořechů se zvyšuje v krvi hladina melatoninu. Melatonin je antioxidační hormon fungující jako spánkový regulátor, má funkci v řízení rytmů den – noc. Obsah melatoninu v krvi zvyšuje její antioxidační kapacitu. Antioxidační účinek vlašských ořechů se může projevit ve snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a neurodegenerativních onemocnění (např. Alzheimerova choroba). Vlašské ořechy obsahují také vitamín E, účinný antioxidant (více o antioxidantech zde), který likviduje volné radikály (více o volných radikálech zde) a zabraňuje tak negativnímu působení na zdravé buňky. 

Co ještě vlašský ořech obsahuje

  • Vlašské ořechy jsou bohatým zdrojem vitamínů. Díky obsahu vitamínů B1, B2, B6 mají blahodárný vliv na srdce, mozek, nervovou soustavu a tvorbu červených krvinek.
  • Vlašské ořechy jsou také bohaté na vlákninu
  • Dále jsou zdrojem minerálů (železa, hořčíku, vápníku). Obsahují i zinek, který posiluje imunitu a zlepšuje hojení ran. Díky obsahu mědi dochází k lepšímu vstřebávání železa a prevenci chudokrevnosti.

Kvůli nízkému obsahu sacharidů (14 %) jsou vhodné i pro diabetiky. 

Doporučuji zařadit ořechy do jídelníčku. Podělte se s námi o zkušenosti na FB: Můj talíř - andromenovyziva.cz.

sdílet

Další články

Rajče
14. Leden 2020 | Léčivé potraviny | Rajské jablko neboli rajče je plod rajčete jedlého (též lilek rajče), trvalky většinou pěstované jako jednoletka. Jejich pěstování není náročné a odměnou nám jsou plody, které pozitivně působí na naše zdraví. O pěstování rajčat a obraně proti plísni... Zobrazit celý článek.
Stévie s beruškou
21. Květen 2019 | Léčivé potraviny | Stévie sladká je tropická rostlina, která je zajímavá nejen kvůli své vysoké sladivosti (komplex sladivých látek), ale též kvůli léčivým účinkům.   Sladivost stévie Stévie obsahuje glykosidy tzv. steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě je prý 200... Zobrazit celý článek.
Kváskový chléb
24. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Co je tradiční kváskový chléb Kváskový chléb pekly naše babičky. Peče se pouze z přírodního kvásku, mouky, vody, soli a kmínu. Neobsahuje žádné droždí. Připravte si vlastní kvásek. Návod najdete zde. Recept a postup na pravý nehnětený kváskový chléb... Zobrazit celý článek.
Ředkvičky
4. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Ředkvička je kořen ředkve seté letní. Má štiplavou chuť díky hořčičným olejům. Tyto oleje chrání samotnou rostlinu před bakteriemi a plísněmi a stejně tak blahodárně působí i v našem těle. Co ředkvička obsahuje Hořčičné oleje a silice, vitamíny – C... Zobrazit celý článek.
Kajenský pepř
14. Březen 2019 | Léčivé potraviny | Na úvod je třeba zmínit, že název kajenský pepř je zavádějící, protože vlastně nejde o pepř, ale o druh velmi ostrých sušených chilli papriček. Český název pepř vznikl nepřesným překladem z angličtiny - pepper znamená jak pepř tak i papriku. Výraz... Zobrazit celý článek.

Stránky