Kvalitní strava, adekvátní pohyb a dobrá nálada.

Celozrnné pečivo – nenechte se vodit za nos!

Chléb a pečivo

Říkáte si: „Začnu jíst zdravě“. A začnu u pečiva. Pokud přijdete do obchodu, koupíte tmavě vyhlížející rohlíky či chléb a jste spokojeni, že budete jíst zdravě, nemusí to tak být. Výrobci pečiva se nás snaží napálit různými názvy: vícezrnné, cereální, multizrnné a podobně. Nejvíc mě vždy „pobaví“ název cereální pečivo. Cereálie jsou totiž obiloviny. To znamená, že vše co je vyrobeno z obilovin je cereální, tedy i bílý rohlík, který je z hlediska zdravé výživy méně vhodný. Výrobky „tmavé“ a označované například jako vícezrnné, také nejsou celozrnné! Tmavé bývají většinou proto, že jsou obarveny sladem, karamelem nebo jinými barvivy (často pouze obarvená bílá mouka). Vícezrnné znamená, že je pouze z více druhů zrn - do těsta jsou přidány jiné obiloviny než pšenice a žito. Nenechte se zmást ani tím, že je výrobek hojně posypán různými semínky. Pod semínky se často skrývá až 95 % bílé mouky.

Jak to tedy s celozrnným pečivem a chlebem je?

Pravý celozrnný výrobek (chléb, pečivo) musí mít podle § 11 vyhlášky č. 333/1997 Sb. nejméně 80 % celozrnné mouky. Může to být pšeničná, žitná či jiná.

Jaké je tedy moje doporučení?

Pokud chcete zdravou variantu pečiva, hledejte výrobky s označením „celozrnné“. Jistotu budete mít například u baleného chleba, kde najdete složení na etiketě. Ale když se na to zaměříte, najdete i nebalené celozrnné výrobky (rohlíky, bulky, raženky).

Tip pro vás: Pokud nemůžete ve svém obchodě celozrnné výrobky sehnat, upečte si vlastní. Upéct vlastní celozrnný chléb není problém a nemusíte mít ani dnes tak oblíbenou domácí pekárnu. Další dobrou variantou je nakoupit celozrnné pečivo a zamrazit ho. Pak ho máte po ruce kdykoli a nemusíte se honit do vzdáleného obchodu.

Konzumace celozrnného pečiva je jedna z věcí, kterou by lidé (nejen ve středním věku – více o andropauze zde a o menopauze zde) měli začít řešit. Podělte se s námi o zkušenosti na FB: Můj talíř - andromenovyziva.cz

A na doplnění uvádím znění konkrétních částí vyhlášky č. 333/1997 Sb.:

§ 11

Pro účely této vyhlášky se rozumí

j) celozrnným chlebem nebo celozrnným pečivem pekařský výrobek, jehož těsto musí obsahovat z celkové hmotnosti mlýnských obilných výrobků nejméně 80 % celozrnných mouk nebo jim odpovídající množství upravených obalových částic z obilky,

k) vícezrnným chlebem nebo vícezrnným pečivem pekařský výrobek, do jehož těsta jsou přidány mlýnské výrobky z jiných obilovin než pšenice a žita, luštěniny nebo olejniny v celkovém množství nejméně 5 % z celkové hmotnosti použitých mlýnských obilných výrobků.

(Jedná se o vyhlášku Ministerstva zemědělství, kterou se provádí §18 písm. a), d), h), i), j) a k) zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, pro mlýnské obilné výrobky, těstoviny, pekařské výrobky a cukrářské výrobky a těsta.)

Kategorie: 
sdílet

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti spamovacím robotům.

Další články

Rajče
14. Leden 2020 | Léčivé potraviny | Rajské jablko neboli rajče je plod rajčete jedlého (též lilek rajče), trvalky většinou pěstované jako jednoletka. Jejich pěstování není náročné a odměnou nám jsou plody, které pozitivně působí na naše zdraví. O pěstování rajčat a obraně proti plísni... Zobrazit celý článek.
Stévie s beruškou
21. Květen 2019 | Léčivé potraviny | Stévie sladká je tropická rostlina, která je zajímavá nejen kvůli své vysoké sladivosti (komplex sladivých látek), ale též kvůli léčivým účinkům.   Sladivost stévie Stévie obsahuje glykosidy tzv. steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě je prý 200 –... Zobrazit celý článek.
Kváskový chléb
24. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Co je tradiční kváskový chléb Kváskový chléb pekly naše babičky. Peče se pouze z přírodního kvásku, mouky, vody, soli a kmínu. Neobsahuje žádné droždí. Připravte si vlastní kvásek. Návod najdete zde. Recept a postup na pravý nehnětený kváskový chléb... Zobrazit celý článek.
Ředkvičky
4. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Ředkvička je kořen ředkve seté letní. Má štiplavou chuť díky hořčičným olejům. Tyto oleje chrání samotnou rostlinu před bakteriemi a plísněmi a stejně tak blahodárně působí i v našem těle. Co ředkvička obsahuje Hořčičné oleje a silice, vitamíny – C... Zobrazit celý článek.
Kajenský pepř
14. Březen 2019 | Léčivé potraviny | Na úvod je třeba zmínit, že název kajenský pepř je zavádějící, protože vlastně nejde o pepř, ale o druh velmi ostrých sušených chilli papriček. Český název pepř vznikl nepřesným překladem z angličtiny - pepper znamená jak pepř tak i papriku. Výraz... Zobrazit celý článek.

Stránky