Kvalitní strava, adekvátní pohyb a dobrá nálada.

Příznaky andropauzy

Testosteron

Již po třicátém roce života muže dochází k pozvolnému poklesu testosteronu. První výraznější příznaky související se stárnutím muže se pak nejčastěji objevují kolem 50. až 55. roku života.

Příznaky andropauzy

  • Příznaky andropauzy, jejich výskyt a intenzita jsou stejně jako u menopauzy velice individuální. Je dobré si uvědomit, že andropauza i menopauza jsou přirozené procesy (fyziologické jevy). Neměli bychom se tvářit, že neexistují, protože čím dříve si přiznáme, že i naše tělo má své limity, tím více si ušetříme nepříjemností a problémů, případně zdravotních komplikací. 
  • Příznaky andropauzy můžou být jak už jsem uvedla velice variabilní. Příznaky se navíc můžou krýt s příznaky a projevy například prostého přepracování nebo s příznakem nějaké nemoci.
  • Při andropauze mohou muži pociťovat zvýšenou únavu, ospalost, nedostatek energie.
  • Můžou se vyskytovat bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, dušnost, svíravý pocit na hrudi, poruchy srdečního rytmu, trávicí potíže, nespavost a pocení.
  • Velkou část projevů andropauzy představuje nervozita, podrážděnost, sklon ke špatným až depresivním náladám či úzkostem, neschopnost soustředit se atd.
  • Muži v přechodu jsou (stejně jako ženy) nervově labilnější, často se urážejí a jsou přecitlivělí na všechny informace týkající se jejich věku a zdraví. Neradi si přiznávají to, že stárnou, a neustále si chtějí dokazovat, že přibývání věku se jich samotných vůbec netýká. Vyjít s muži často bývá velmi složité.

Sex

  • Celé situaci moc nepřidá i fakt, že se může začít projevovat pokles sexuální výkonnosti, sexuálního apetitu, případně i poruchy erekce.
  • Ale pozor řada mužů v andropauze popisuje, že přesto, že nejsou tak výkonní, jak tomu bývalo v dobách jejich největší sexuální aktivity, pociťují intenzivnější vnímání sexu. Kvantita může být nahrazena kvalitou. A andropauza rozhodně neznamená konec sexu. Naopak..

Více o andropauze, prevenci projevajejím zvládnutí se dočtete v "Deseti krocích", které ode mě zdarma získáte po přihlášení odběru novinek (formulář naleznete v pravém sloupci).

Strava a pohyb je nejúčinnější zbraní na andropauzu a její příznaky. Potřebujete poradit se zdravým jídelníčkem? Objednejte se zde.

Napište mi na FB svoje zkušenosti: Můj talíř - andromenovyziva.cz.

sdílet